Hakkımızda

Hakkımızda

Hakkımızda

Tarihçemiz

Emin Sever, “Han”ı 1961’de Ankara’da Mithatpaşa Caddesi’nde “İnegöl” adıyla kurdu. Köftesinin gördüğü rağbet üzerine ikinci şubesini 1966’da Meşrutiyet Caddesi’yle Karanfil Sokak’ın köşesinde açtı. Ankara’da “köfte” denilince akla “İnegöl” gelir oldu. İkinci İnegöl’ü ünlü yapan diğer bir özelliği, Ankara’nın o yıllardaki siyasi nabzına, yani Bakanlıklar ve TBMM’e yakın bir yerde olmasıydı. 1960’lı 70’li yıllarda geceli gündüzlü Meclis toplantılarında milletvekilleri hem “İnegöl Köfteéye kendileri geliyor, ya da geceli gündüzlü oturumlar sırasında sık sık Meclis’e köfte paketleri yollanıyordu. “İnegöl”, 1985’te İstanbul’a, Bağdat Caddesi’nde Çatalçeşme’ye taşındı. Adı “Han” olarak değişti. Ankara’da köfteden yola çıkılmış, İstanbul’a gelene kadar menü çok zenginleşmişti. “Han Restoran”ın İnegöl Köftesinin lezzetini ve farkını bilen, İstanbul’da yaşayan Ankaralılar, hemen “Han”ın müdavimi oldular. “Han”, yemek kalitesi ve titizliğiyle kısa sürede tanındı. On yıl içinde “Han” bu kez 2004’te yine Bağdat Caddesi’nde Şaşkınbakkal’da, temel “damak tadı”ndan vazgeçmeden, daha genç, daha dinamik, daha Avrupalı çeşitlere ve lezzetlere menüsünde yer vermeye başladı. Bugün “Han”, Osmanlı usulü hamur ve tatlı işlerinden, hafif ve organik salatalara, Norveç somonundan Cafe de Paris stili bifteğe kadar çok çeşitli bir menü sunuyor.

İnegöl Köftemizin Sırrı…

– Kuzu etini Balıkesir’den, dana etini Bursa’dan alırız. Bu uygulama, “Han restoran” kurulduğundan beri aynı.
– Sun’i yemle beslenen besi hayvanını asla kullanmayız. Yıllardan beri kalitesinden taviz vermediğimiz İnegöl Köftemizin sırrı, doğada organik şekilde beslenen hayvanların etinin kullanılmasıdır. *Sun’i yemle beslenen hayvanların eti köfteye gelmez. Hemen dağılır, yapışır ve kabarmaz. Şişkin, leziz köfte ancak doğal yollarla beslenen hayvanların etinden olur.
– Köftemizde iç yağı kullanmayız. Böyle olunca da, iç yağını hafifletmek amacıyla kıymaya fazla miktarda ekmek karıştırmaya gerek kalmaz.
– Bütün ızgaralarda kullanılan etler en az bir ay dinlendirilir. Bu kaliteli et lezzetinden başka bir tad, “Han Restoran”ın İnegöl Köftesinin içine giremez. Yoğurdumuz Manyas’tan… Zeytinyağımız Edremit’ten…
– Yoğurt ve bütün mandıra ürünlerimiz Manyas’tan, zeytinyağımız Edremit’ten gelir.
– Sızma zeytinyağından başkasını kullanmayız.
– Piyazın fasülyesi Erzincan’dan, sirkesi Mürefte’de bir şarap fabrikasından gelir. Sirkesi boğazı yakmaz.
– İskender kebabın pidesi Bursalı’dır. Doğal maya kullanırız. Bu nedenle, üzerine sıcak tereyağı dökülünce pide çıtır kalmaya devam eder.
– Meşhur mantımız ve yaprak sarmamız Kayserili’dir. Tecrübeli hanımların elinden çıkmadır.

Konuklarımızın Değerli Görüşleri

Bizi Misafirlerimize Sorun